Electronic Component
PCX has Pulse Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 4.000004 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 12.19 mm |
| Length | 28.58 mm |
| Width | 16.26 mm |
FAQ’s
What are the physical dimensions of the Pulse T1063?
What is the weight of the Pulse T1063?
What is the maximum operating temperature for the Pulse T1063?
What is the minimum operating temperature for the Pulse T1063?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.