Passive Components > Transformers > Pulse-T1036
Pulse T1036
| Part Number: | Pulse T1036 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-T1036 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformers T1/E1 DUAL XFMR |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-T1036 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformers T1/E1 DUAL XFMR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Isolation Voltage | 3 kV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 10.03 mm |
| Length | 24.13 mm |
| Width | 14.96 mm |
Documentation for Pulse Pulse T1036
| Datasheet | View & Download Pulse-T1036 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the mounting type of this product?
What is the isolation voltage of this product?
What are the dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.