Passive Components > Transformers > Pulse-ST6118T-R
Pulse ST6118T-R
| Part Number: | Pulse ST6118T-R |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-ST6118T-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformer Misc 1500Vrms Gull Wing Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-ST6118T-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformer Misc 1500Vrms Gull Wing Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 17.15 mm |
| Length | 25.91 mm |
| Width | 20.32 mm |
Documentation for Pulse Pulse ST6118T-R
| Datasheet | View & Download Pulse-ST6118T-R Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-ST6118T-R Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
Where can I find the datasheet for Pulse ST6118T-R?
What are the alternate names for Pulse Electronics?
Where can I find more information about the company Octopart?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.