Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9420T
Pulse PL9420T
| Part Number: | Pulse PL9420T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9420T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 150UH, 0.70ADC, Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9420T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 150UH, 0.70ADC, Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 545 mΩ |
| Inductance | 150 µH |
| Max DC Current | 700 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 10.41 mm |
| Height | 3.35 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9420T
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9420T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for the brand Pulse?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for the Pulse PL9420T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.