Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9418T
Pulse PL9418T
| Part Number: | Pulse PL9418T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9418T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 100UH, 0.88ADC, Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9418T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 100UH, 0.88ADC, Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 358 mΩ |
| Inductance | 100 µH |
| Max DC Current | 880 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 10.41 mm |
| Height | 3.35 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9418T
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9418T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the Pulse PL9418T?
What is the distributor stock availability for the Pulse PL9418T?
Are there any alternative names for Pulse PL9418T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.