Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9401T
Pulse PL9401T
| Part Number: | Pulse PL9401T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9401T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 0.68 H, 9.7ADC, Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9401T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 0.68 H, 9.7ADC, Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 4.4 mΩ |
| Inductance | 680 nH |
| Max DC Current | 7 A |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 30 % |
| Depth | 10.41 mm |
| Height | 3.35 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9401T
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9401T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative brands or names for this product?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.