Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9307
Pulse PL9307
| Part Number: | Pulse PL9307 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9307 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 7.6UH, 4.0ADC, S Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9307 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 7.6UH, 4.0ADC, S Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 30.8 mΩ |
| Inductance | 7.6 µH |
| Max DC Current | 3.5 A |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 25 % |
| Depth | 10.41 mm |
| Height | 4 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9307
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9307 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Pulse?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for Pulse PL9307?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.