Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9207
Pulse PL9207
| Part Number: | Pulse PL9207 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9207 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 7.6UH, 4.2A, SDRI10X Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9207 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 7.6UH, 4.2A, SDRI10X Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 25 mΩ |
| Inductance | 7.6 µH |
| Max DC Current | 4.2 A |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 30 % |
| Depth | 10.5 mm |
| Height | 5.1 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9207
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9207 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Who is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.