Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9119T
Pulse PL9119T
| Part Number: | Pulse PL9119T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9119T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 1.0UH, 8.7A, SDRI10X Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9119T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 1.0UH, 8.7A, SDRI10X Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 178 mΩ |
| Inductance | 82 µH |
| Max DC Current | 1.7 A |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 10.5 mm |
| Height | 6.3 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9119T
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9119T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the distributor options for the product?
Are there any similar products available?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for the Pulse PL9119T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.