Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9108T
Pulse PL9108T
| Part Number: | Pulse PL9108T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9108T |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 1.0UH, 8.7A, SDRI10X Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL9108T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 1.0UH, 8.7A, SDRI10X Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 22 mΩ |
| Inductance | 10 µH |
| Max DC Current | 4.6 A |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 10.5 mm |
| Height | 6.3 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL9108T
| Datasheet | View & Download Pulse-PL9108T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Pulse PL9108T?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for Pulse PL9108T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.