Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8916
Pulse PL8916
| Part Number: | Pulse PL8916 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8916 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind, Pwr, 47UH, 2.6A, SDRI10X6 Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8916 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind, Pwr, 47UH, 2.6A, SDRI10X6 Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Current | 2.6 A |
| DC Resistance (DCR) | 89 mΩ |
| Inductance | 47 µH |
| Max DC Current | 2.6 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 89 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 10.5 mm |
| Height | 7.1 mm |
| Length | 10.5 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL8916
| Datasheet | View & Download Pulse-PL8916 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What other products are similar to the PL8916?
Are there any distributors for the PL8916?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.