Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8142
Pulse PL8142
| Part Number: | Pulse PL8142 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8142 |
| Qty Available: | |
| Description: | Idctr, T50-52, 47.5UH Pbc |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8142 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Idctr, T50-52, 47.5UH Pbc
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 133 mΩ |
| Inductance | 72.9 µH |
| Max DC Current | 2.6 A |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 17.53 mm |
| Height | 13.21 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL8142
| Datasheet | View & Download Pulse-PL8142 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Pulse?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for Pulse PL8142?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.