Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8101
Pulse PL8101
| Part Number: | Pulse PL8101 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8101 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Inductors - SMD |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PL8101 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Inductors - SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Resistance (DCR) | 70 mΩ |
| Inductance | 7 µH |
| Max DC Current | 1.4 A |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 8.76 mm |
| Height | 6.35 mm |
Documentation for Pulse Pulse PL8101
| Datasheet | View & Download Pulse-PL8101 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PL8101 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Pulse?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for Pulse PL8101?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.