Passive Components > Transformers > Pulse-PH0270NL
Pulse PH0270NL
| Part Number: | Pulse PH0270NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PH0270NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Transformer, Switch Mode, Flyback Topology, 1500Vrms, 876μH ±10%, Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PH0270NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Transformer, Switch Mode, Flyback Topology, 1500Vrms, 876μH ±10%, Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 60 W |
| Schedule B | 8504409580 |
| Depth | 18.8 mm |
| Length | 28.45 mm |
Documentation for Pulse Pulse PH0270NL
| Datasheet | View & Download Pulse-PH0270NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the topology of the power transformer?
What is the length of the transformer?
What is the maximum operating temperature of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.