Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-801NLT
Pulse PG0434.801NLT
| Part Number: | Pulse PG0434.801NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-801NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Wirewound 0.8uH/0.66uH 20% 100KHz 35A 0.0013Ohm DCR T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-801NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Wirewound 0.8uH/0.66uH 20% 100KHz 35A 0.0013Ohm DCR T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 35 A |
| DC Current | 35 A |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 mΩ |
| Inductance | 800 nH |
| Max DC Current | 35 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 38 A |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 13 mm |
| Height | 6.5 mm |
| Length | 14.5 mm |
| Width | 13.0048 mm |
Documentation for Pulse Pulse PG0434.801NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the inductor?
What is the size of the inductor?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
