Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-142NL
Pulse PG0434.142NL
| Part Number: | Pulse PG0434.142NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-142NL |
| Qty Available: | |
| Description: | PG0434 SMT Flat Coil Inductor Series up to 58A |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0434-142NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PG0434 SMT Flat Coil Inductor Series up to 58A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 27 A |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 mΩ |
| Inductance | 1.4 µH |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 28 A |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 6.5024 mm |
| Length | 14.5034 mm |
| Width | 13.0048 mm |
Documentation for Pulse Pulse PG0434.142NL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum current rating of the inductor?
What is the DC resistance of the inductor?
What are the physical dimensions of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.