Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0426-331NLT
Pulse PG0426.331NLT
| Part Number: | Pulse PG0426.331NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0426-331NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Ferrite 20A 0.0034Ohm DCR Automotive T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0426-331NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Ferrite 20A 0.0034Ohm DCR Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 20 A |
| DC Resistance (DCR) | 3.4 mΩ |
| Inductance | 330 nH |
| Max DC Current | 34 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 34 A |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 7 mm |
| Height | 3.2 mm |
| Length | 7.493 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Pulse Pulse PG0426.331NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the inductor?
What are the dimensions of the inductor?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
