Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0087-824NLT
Pulse PG0087.824NLT
| Part Number: | Pulse PG0087.824NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0087-824NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind Power Shielded Wirewound 820uH 20% 100KHz 80mA 2424 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0087-824NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind Power Shielded Wirewound 820uH 20% 100KHz 80mA 2424 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 80 mA |
| DC Resistance (DCR) | 11.44 Ω |
| Inductance | 820 µH |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 80 mA |
| Self Resonant Frequency | 3.5 MHz |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 2.0066 mm |
| Length | 6.1976 mm |
| Width | 6.1976 mm |
Documentation for Pulse Pulse PG0087.824NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this item?
What are the technical specifications of this product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
What are the alternate names for Pulse Electronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
