Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0085-222NLT
Pulse PG0085.222NLT
| Part Number: | Pulse PG0085.222NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0085-222NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 1.1A T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PG0085-222NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 1.1A T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 1.1 A |
| DC Current | 1.1 A |
| DC Resistance (DCR) | 46 mΩ |
| Inductance | 2.2 µH |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Saturation Current | 1.1 A |
| Self Resonant Frequency | 40 MHz |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 1.8034 mm |
| Length | 4.318 mm |
| Width | 4.318 mm |
Documentation for Pulse Pulse PG0085.222NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the technical specifications of the product?
Who are the authorized distributors of this product?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
