Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-68517
Pulse PE-68517
| Part Number: | Pulse PE-68517 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-68517 |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio Transformers / Signal Transformers 100Base-T SMD NonPoE 1-Port |
PCX has Pulse Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-68517 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio Transformers / Signal Transformers 100Base-T SMD NonPoE 1-Port
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 3.500004 g |
| DC Resistance (DCR) | 58.4 mΩ |
| Insertion Loss (dB) | 1 dB |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Return Loss | 12 dB |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 8.89 mm |
| Height | 9.91 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Width | 13 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68517
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68517 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68517 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68517 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What are the physical dimensions of the product?
What is the Termination style of the product?
What is the DC Resistance (DCR) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
