Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280NL
Pulse PE-68280NL
| Part Number: | Pulse PE-68280NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Transformer 1: 1: 100 500Vrms 0.00115Ohm Prim. DCR 0.93Ohm Sec. DCR 15000mA Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Transformer 1: 1: 100 500Vrms 0.00115Ohm Prim. DCR 0.93Ohm Sec. DCR 15000mA Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Current Rating | 15 A |
| DC Resistance (DCR) | 1.15 mΩ |
| Frequency | 500 kHz |
| Inductance | 14.8 mH |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 12.57 mm |
| Height | 7.11 mm |
| Height - Seated (Max) | 7.11 mm |
| Length | 14.61 mm |
| Width | 12.45 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68280NL
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the specifications of the current transformer?
What is the frequency range of the current transformer?
What are the dimensions of the current transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

