Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280
Pulse PE-68280
| Part Number: | Pulse PE-68280 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280 |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Transformer 1: 1: 100 500Vrms 0.00115Ohm Prim. DCR 0.93Ohm Sec. DCR 15000mA Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68280 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Transformer 1: 1: 100 500Vrms 0.00115Ohm Prim. DCR 0.93Ohm Sec. DCR 15000mA Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 100 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| DC Resistance (DCR) | 1.15 mΩ |
| Frequency | 500 kHz |
| Inductance | 14.8 mH |
| Isolation Voltage | 500 V |
| Max DC Current | 15 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Terminals |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 12.57 mm |
| Height | 7.1 mm |
| Length | 12.45 mm |
| Width | 12.45 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68280
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68280 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the primary and secondary DCR of the current transformer?
What is the maximum current rating of the current transformer?
What is the isolation voltage of the current transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

