Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68062L
Pulse PE-68062L
| Part Number: | Pulse PE-68062L |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68062L |
| Qty Available: | |
| Description: | French Electronic Distributor since 1988 |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68062L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Insertion Loss (dB) | -0.5 dB |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Rail/Tube |
| Return Loss | -15 dB |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1.414 |
| Depth | 16.26 mm |
| Height | 5.84 mm |
| Length | 28.58 mm |
| Width | 16.26 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68062L
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68062L Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68062L Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68062L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the insertion loss of the product?
What are the physical dimensions of the product?
What is the isolation voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
