Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68051
Pulse PE-68051
| Part Number: | Pulse PE-68051 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68051 |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio & Signal Transformers QUAD MOD |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68051 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio & Signal Transformers QUAD MOD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 4.000004 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 16.25 mm |
| Length | 28.57 mm |
| Width | 16.26 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68051
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-68051 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What are the physical dimensions of the product?
Are there any alternate part numbers for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.