Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68026NLT
Pulse PE-68026NLT
| Part Number: | Pulse PE-68026NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68026NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1: 1 1500Vrms -1dB Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68026NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1: 1 1500Vrms -1dB Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Insertion Loss (dB) | -1 dB |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Return Loss | -18 dB |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 12.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.84 mm |
| Length | 23.37 mm |
| Width | 9.78 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68026NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transformer?
What is the mounting style?
What are the dimensions of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
