Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68017SNL
Pulse PE-68017SNL
| Part Number: | Pulse PE-68017SNL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68017SNL |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1: 1/1: 1 1500Vrms -1dB Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-68017SNL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1: 1/1: 1 1500Vrms -1dB Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Insertion Loss (dB) | -1 dB |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Return Loss | -15 dB |
| Termination | Through Hole |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 5.33 mm |
| Height | 11.43 mm |
| Height - Seated (Max) | 11.43 mm |
| Length | 27.43 mm |
| Width | 5.33 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-68017SNL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transformer?
What is the insertion loss of the transformer?
What is the isolation voltage of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
