Passive Components > Transformers > Pulse-PE-67300NL
Pulse PE-67300NL
| Part Number: | Pulse PE-67300NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-67300NL |
| Qty Available: | |
| Description: | 37A Current Sense Transformer 10kHz ~ 200kHz 510Ohm Primary, 11Ohm Secondary 180mH Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-67300NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
37A Current Sense Transformer 10kHz ~ 200kHz 510Ohm Primary, 11Ohm Secondary 180mH Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| Current Rating | 37 A |
| DC Resistance (DCR) | 11 Ω |
| Frequency | 200 kHz |
| Inductance | 180 mH |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | PC Pin |
| Turns Ratio | 1:300 |
| Depth | 14.35 mm |
| Height | 19.05 mm |
| Height - Seated (Max) | 19.05 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Width | 14.95 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-67300NL
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-67300NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-67300NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the transformer?
What is the frequency range of the transformer?
What is the packaging type of the transformer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
