Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65848T
Pulse PE-65848T
| Part Number: | Pulse PE-65848T |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65848T |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Transformer 1CS: 1CS 1500Vrms 1Ohm Prim. DCR 1Ohm Sec. DCR Surface Mount |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65848T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Transformer 1CS: 1CS 1500Vrms 1Ohm Prim. DCR 1Ohm Sec. DCR Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ω |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Length | 12.19 mm |
| Width | 15.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65848T
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65848T Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65848T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the RF transformer?
What is the primary DC resistance (DCR) of the RF transformer?
What are the dimensions of the RF transformer?
What are the brands under which the RF transformer is known?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.