Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65836
Pulse PE-65836
| Part Number: | Pulse PE-65836 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65836 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transformers XFMR |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65836 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transformers XFMR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Through Hole |
| Height | 10.2 mm |
| Length | 14.22 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65836
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65836 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the physical dimensions of the product?
What is the isolation voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.