Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65834
Pulse PE-65834
| Part Number: | Pulse PE-65834 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65834 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1: 1 0.5Ohm Prim. DCR 0.5Ohm Sec. DCR 10Term. PC Pin Thru-Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65834 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1: 1 0.5Ohm Prim. DCR 0.5Ohm Sec. DCR 10Term. PC Pin Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| DC Resistance (DCR) | 500 mΩ |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Return Loss | 11 dB |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Through Hole |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 14.22 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Length | 14.22 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65834
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65834 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65834 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-65834 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or part numbers for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
