Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65726NLT
Pulse PE-65726NLT
| Part Number: | Pulse PE-65726NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65726NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 2(1CT1CT) 0.3Ohm Prim. DCR 0.3Ohm Sec. DCR 16 Terminal Gull |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65726NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 2(1CT1CT) 0.3Ohm Prim. DCR 0.3Ohm Sec. DCR 16 Terminal Gull
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| DC Resistance (DCR) | 300 mΩ |
| Inductance | 200 µH |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.4 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.08 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Width | 7.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65726NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What is the price of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
