Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NLT
Pulse PE-65723NLT
| Part Number: | Pulse PE-65723NLT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NLT |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1: 1 0.3Ohm Prim. DCR 16 Terminal Gull Wing SMD |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NLT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1: 1 0.3Ohm Prim. DCR 16 Terminal Gull Wing SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| DC Resistance (DCR) | 300 mΩ |
| Inductance | 75 µH |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8504500000 |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.4 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.08 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65723NLT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Are there any alternate names for the brand or part number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
