Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NL
Pulse PE-65723NL
| Part Number: | Pulse PE-65723NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NL |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1: 1 0.3Ohm Prim. DCR 16 Terminal Gull Wing SMD |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-65723NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1: 1 0.3Ohm Prim. DCR 16 Terminal Gull Wing SMD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| DC Resistance (DCR) | 300 mΩ |
| Inductance | 75 µH |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Power Rating | 75 W |
| Schedule B | 8504500000 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 9.4 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.9 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Width | 7.24 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-65723NL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the primary use of this product?
What are the dimensions of the product?
What is the resistance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
