Passive Components > Transformers > Pulse-PE-64998
Pulse PE-64998
| Part Number: | Pulse PE-64998 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-64998 |
| Qty Available: | |
| Description: | Telecom Transformer 1CS: 2.5CS 2000Vrms 2.5Ohm Prim. DCR 5.8Ohm Sec. DCR Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-64998 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Telecom Transformer 1CS: 2.5CS 2000Vrms 2.5Ohm Prim. DCR 5.8Ohm Sec. DCR Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ω |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Length | 14.22 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-64998
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64998 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64998 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate names or part number aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
