Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-64683
Pulse PE-64683
| Part Number: | Pulse PE-64683 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-64683 |
| Qty Available: | |
| Description: | TRANSFORMER MISC 17.4 X 12.19 X 7.62mm PC Pin Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Capacitors > Pulse-PE-64683 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TRANSFORMER MISC 17.4 X 12.19 X 7.62mm PC Pin Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| DC Resistance (DCR) | 350 mΩ |
| Inductance | 25 mH |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.25 % |
| Length | 17.4 mm |
| Width | 12.19 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-64683
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64683 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64683 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64683 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-64683 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the dimensions of the product?
What is the DC Resistance (DCR) of the product?
Is the product shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.