Passive Components > Transformers > Pulse-PE-63587NL
Pulse PE-63587NL
| Part Number: | Pulse PE-63587NL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-63587NL |
| Qty Available: | |
| Description: | PE-64x - PE-63x - PE-51x - VDE Approved - 3000Vrms isolation - THT Mouting |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-63587NL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PE-64x - PE-63x - PE-51x - VDE Approved - 3000Vrms isolation - THT Mouting
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Current Rating | 20 A |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ω |
| Frequency | 200 kHz |
| Inductance | 20 mH |
| Isolation Voltage | 3.75 kV |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 8504500000 |
| Termination | PC Pin |
| Turns Ratio | 1:100 |
| Depth | 17.78 mm |
| Height | 17.78 mm |
| Height - Seated (Max) | 17.78 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Width | 17.78 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-63587NL
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-63587NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-63587NL Datasheet |
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-63587NL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
What is the isolation voltage of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



