Passive Components > Inductors > Pulse-PE-54043
Pulse PE-54043
| Part Number: | Pulse PE-54043 |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Pulse-PE-54043 |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor Power Toroid 121uH 20% 3A 90mOhm DCR RDL |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Pulse-PE-54043 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor Power Toroid 121uH 20% 3A 90mOhm DCR RDL
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| DC Current | 3 A |
| DC Resistance (DCR) | 90 mΩ |
| Inductance | 121 µH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 3 A |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 90 mΩ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 15.63 mm |
| Height | 27.94 mm |
| Lead Pitch | 11.44 mm |
| Length | 21.08 mm |
| Width | 11.43 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-54043
| Datasheet | View & Download Pulse-PE-54043 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the inductor?
What is the maximum operating temperature of the inductor?
What is the inductance value of the inductor?
What is the lead/base style of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.