Passive Components > Transformers > Pulse-PE-2227XNL
Pulse PE-2227XNL
| Part Number: | Pulse PE-2227XNL |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Transformers > Pulse-PE-2227XNL |
| Qty Available: | |
| Description: | Pulse Transformer 1: 1 700VDC 1.3Ohm Primary 1.4Ohm Secondary 46Vus Through Hole |
PCX has Pulse Passive Components > Transformers > Pulse-PE-2227XNL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pulse Transformer 1: 1 700VDC 1.3Ohm Primary 1.4Ohm Secondary 46Vus Through Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 4 |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ω |
| Inductance | 500 µH |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Depth | 16.51 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.16 mm |
| Length | 16.51 mm |
| Width | 11.25 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-2227XNL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
Where can I find the datasheet for the Pulse PE-2227XNL?
What are the technical specifications of the Pulse PE-2227XNL?
What are some alternate names for Pulse Electronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.