Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM470KTT
Pulse PE-1008CM470KTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CM470KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM470KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 47nH 10% 50MHz 70Q-Factor Ceramic 1A 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM470KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 47nH 10% 50MHz 70Q-Factor Ceramic 1A 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current | 600 mA |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 80 mΩ |
| Inductance | 47 nH |
| Max DC Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Q Factor | 70 |
| Self Resonant Frequency | 1.2 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 50 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.286 mm |
| Length | 2.921 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CM470KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
