Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM331GTT
Pulse PE-1008CM331GTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CM331GTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM331GTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 330nH 2% 25MHz 50Q-Factor Ceramic 450mA 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM331GTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 330nH 2% 25MHz 50Q-Factor Ceramic 450mA 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 450 mA |
| DC Resistance (DCR) | 800 mΩ |
| Inductance | 330 nH |
| Max DC Current | 450 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 50 |
| Self Resonant Frequency | 500 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 2 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CM331GTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
