Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM181KTT
Pulse PE-1008CM181KTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CM181KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM181KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 180nH 10% 25MHz 50Q-Factor Ceramic 600mA 250mOhm DCR 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CM181KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 180nH 10% 25MHz 50Q-Factor Ceramic 600mA 250mOhm DCR 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Current | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 250 mΩ |
| Inductance | 180 nH |
| Max DC Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 50 |
| Self Resonant Frequency | 650 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CM181KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the inductor?
What is the inductance value of the inductor?
What is the Q-factor of the inductor?
What is the maximum operating temperature of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.