Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD911JTT
Pulse PE-1008CD911JTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD911JTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD911JTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 909.5nH 5% 25MHz 35Q-Factor Ceramic 150mA 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD911JTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 909.5nH 5% 25MHz 35Q-Factor Ceramic 150mA 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 150 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.75 Ω |
| Inductance | 909.5 nH |
| Max DC Current | 150 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 35 |
| Self Resonant Frequency | 290 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.921 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD911JTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the physical dimensions of the product?
What is the inductance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
