Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD681JTT
Pulse PE-1008CD681JTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD681JTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD681JTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 680nH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 230mA 1.47Ohm DCR 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD681JTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 680nH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 230mA 1.47Ohm DCR 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 230 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.47 Ω |
| Inductance | 680 nH |
| Max DC Current | 230 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 45 |
| Self Resonant Frequency | 375 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.286 mm |
| Length | 2.921 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD681JTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the inductor?
What is the maximum operating temperature of the inductor?
What is the inductance value of the inductor?
What is the Q factor of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
