Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD470GTT
Pulse PE-1008CD470GTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD470GTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD470GTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Wirewound Inductor, 47 nH, 80 Milliohm, ± 2%, 1.2 GHz, 1 A, 1008 [2520 Metric] |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD470GTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wirewound Inductor, 47 nH, 80 Milliohm, ± 2%, 1.2 GHz, 1 A, 1008 [2520 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 80 mΩ |
| Inductance | 47 nH |
| Max DC Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 65 |
| Self Resonant Frequency | 1.2 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 50 MHz |
| Tolerance | 2 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.921 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD470GTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the specifications of the inductor?
What is the maximum current rating of the inductor?
What is the size of the inductor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

