Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD392KTT
Pulse PE-1008CD392KTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD392KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD392KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 3.9uH 10% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 260mA 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD392KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 3.9uH 10% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 260mA 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 260 mA |
| DC Current | 260 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.6 Ω |
| Inductance | 3.9 µH |
| Max DC Current | 260 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 20 |
| Self Resonant Frequency | 35 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD392KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the current rating of the product?
What is the Q factor of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
