Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD181KTT
Pulse PE-1008CD181KTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD181KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD181KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 180nH 10% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 620mA 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD181KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 180nH 10% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 620mA 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 620 mA |
| DC Current | 620 mA |
| DC Resistance (DCR) | 770 mΩ |
| Inductance | 180 nH |
| Max DC Current | 620 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 45 |
| Self Resonant Frequency | 650 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.286 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD181KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the Q factor of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
