Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD122GTT
Pulse PE-1008CD122GTT
| Part Number: | Pulse PE-1008CD122GTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD122GTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 1.2uH 2% 7.9MHz 35Q-Factor Ceramic 0.31A 2Ohm DCR 1008 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-1008CD122GTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 1.2uH 2% 7.9MHz 35Q-Factor Ceramic 0.31A 2Ohm DCR 1008 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1008 |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 310 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ω |
| Inductance | 1.2 µH |
| Max DC Current | 310 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 35 |
| Schedule B | 8504500000 |
| Self Resonant Frequency | 250 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Tolerance | 2 % |
| Depth | 2.79 mm |
| Height | 2.29 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 2.79 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-1008CD122GTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the Q factor of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

