Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805FT102KTT
Pulse PE-0805FT102KTT
| Part Number: | Pulse PE-0805FT102KTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805FT102KTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 1uH 10% 7.96MHz 15Q-Factor Ferrite 245mA 1.2Ohm DCR 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805FT102KTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 1uH 10% 7.96MHz 15Q-Factor Ferrite 245mA 1.2Ohm DCR 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic, Ferrite |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 245 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ω |
| Inductance | 1 µH |
| Max DC Current | 245 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 15 |
| Self Resonant Frequency | 63 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 1.45 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.5748 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.68 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805FT102KTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
Is the product shielded?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.