Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CM681GTT
Pulse PE-0805CM681GTT
| Part Number: | Pulse PE-0805CM681GTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CM681GTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind RF Chip Wirewound 680nH 2% 50MHz 32Q-Factor Ceramic 240mA 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CM681GTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind RF Chip Wirewound 680nH 2% 50MHz 32Q-Factor Ceramic 240mA 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Composition | Wirewound |
| Current Rating | 240 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.5 Ω |
| Inductance | 680 nH |
| Max DC Current | 240 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 23 |
| Self Resonant Frequency | 550 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 50 MHz |
| Tolerance | 2 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 1.45 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.5748 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.68 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805CM681GTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the physical dimensions of the product?
What is the composition of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
