Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD680JTT
Pulse PE-0805CD680JTT
| Part Number: | Pulse PE-0805CD680JTT |
| Manufacturer: | Pulse |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD680JTT |
| Qty Available: | |
| Description: | Inductor RF Chip Wirewound 67.8nH 5% 200MHz 60Q-Factor Ceramic 500mA 380mOhm DCR 0805 T/R |
PCX has Pulse Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Pulse-PE-0805CD680JTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inductor RF Chip Wirewound 67.8nH 5% 200MHz 60Q-Factor Ceramic 500mA 380mOhm DCR 0805 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Core Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 11.991848 mg |
| Composition | Ceramic, Wirewound |
| Current Rating | 500 mA |
| DC Current | 500 mA |
| DC Resistance (DCR) | 380 mΩ |
| Inductance | 67.8 nH |
| Max DC Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Q Factor | 60 |
| Self Resonant Frequency | 1.45 GHz |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 200 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 1.68 mm |
| Height | 1.5748 mm |
| Length | 2.29 mm |
| Width | 1.6764 mm |
Documentation for Pulse Pulse PE-0805CD680JTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the inductance of the product?
What is the tolerance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

